Vali Vasip Şahin “BAKAF 2018’de ev sahibiyiz”

Küre ve Mudurnu’da kaymakamlık görevinin yanı sıra Düzce’de de Vali Yardımcılığı yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İş Birliği Fuarı BAKAF2018’in büyük projeleri beraberinde getireceğine işaret ederek, “Bakaf2018’de İstanbul Valiliği olarak ev sahibiyiz zaten. Fuar geleneksel hale geldikçe eminim daha büyük etki bırakacaktır.” dedi.

İstamonu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadeniz ve Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İş Birliği Fuarı BAKAF 2018 koordinatörleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya temasları için Türkiye'den ayrılışı için düzenlenen törenin ardından Atatürk havaalanın da İstanbul Valisi Vasip Şahin ile bir araya geldi. İstamonu Fuarcılık’ın 27-30 Haziran 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde düzenleyeceği; Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerini kapsayan Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel fuarı BAKAF 2018 hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Şahin “Fuarcılık bizim çok sonra fark ettiğimiz ama önemli fonksiyonlara faydası olan, devamlılığı noktasında da çok katkıları olan bir organizasyon. Küçük projelerden büyük projelerin doğduğunu, küçük adımlarla büyük yola girildiğini görüyoruz. Bakaf2018’de İstanbul Valiliği olarak ev sahibiyiz zaten. Fuar geleneksel hale geldikçe eminim daha büyük etki bırakacaktır” ifadelerine yer verdi.

Turizmde farkındalık oluşturmak için doğa aktivitelerinden oluşan paket programların hazırlanması gerektiğini vurgulayan Vali Şahin şunları söyledi: “Doğa turizmine karşı büyük bir ilgi var. Bizim denizlerimiz ciddi oranda turist çekiyor. Ancak bunun yanı sıra çok daha pazarlanabilir orman eğlenceleri gibi aktiviteler var. Nerde denize girilir nerde sportif faaliyet yapılır gibi paket programlarla turist daha çok cezbedilebilir. Bunu belli ölçüde Düzce başardı. Diğer illerimiz de bu programı hazırlamalı.”

İstanbul Valisi Vasip Şahin fuarlardaki il temsili hakkında ise şu açıklamalarda bulundu: “Turizm fuarları panayır haline dönüştürülmemeli. Valilik belediye muhakkak fuarda yer almalı ama ilinin turizm profesyoneli ile birlikte olmalılar, onlara destek vermeliler. Öte yandan yurt dışından gelen ekiplere, gazetecilere, kamuoyunu yönlendirenlere Batı Karadeniz’in güzelliklerini göstermek lazım. Ama sadece dağı taşı değil turizm tesislerini, yatırım yapılabilecek yerleri, doğal spor yerlerini. Ancak böyle öylece farkındalık oluşturulabilir.”

Tüm Haberler

NEDEN DÜZENLENECEK?


Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin yer aldığı Batı Karadeniz Bölümü; tarih, kültür dokusu, coğrafi ve doğal yapısı itibari ile yalnızca kendi alanının değil Türkiye’nin de kalkınmasında etkin rol alabilecek bir potansiyeldedir. Parçadan bütüne hareketle BAKAF 2018 ile bu potansiyelin açığa çıkarılması hedeflenmektedir.

NASIL GERÇEKLEŞECEK?


İstamonu Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından düzenlenen BAKAF, 4-8 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinin 9'uncu holünde 7 bin metrekare alanda gerçekleşecek. Fuar alanımızda bakanlıklara, illerin valilik, belediye, sanayi ve ticaret odalarının, üniversitelerinin aralarında bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarına, hizmet sektörüne, yüklenici firmalar, yerel markalar, yöresel ürünler, yöreye özgü el sanatları ve coğrafi işaretli ürün stantları yer alacak. BAKAF 2018’de konuk ülke yer alırken, iş geliştirme platformu imkanı da oluşturulacak.

DİĞER FUARLARDAN FARKI NEDİR?

BAKAF, Türkiye’nin İlk Bölgesel Fuarı olarak hayata geçecektir. BAKAF, Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin konuk değil, ev sahibi olduğu bir ihtisas fuarıdır. Bu özelliği ile hem ülkemize hem de fuar sektörüne yeni bir soluk getirmiştir.
Turizm çeşitliliği, keşfedilmemiş güzellikleri, tarım ve sanayinin birlikte geliştiği ve ekonomiye önemli katkılar sunduğu bölgede; mahalli ve yerel idare birimleri, sanayi ticaret odaları, özel kurum kuruluş ve iş dünyası derneklerinin birlikte hareket edeceği BAKAF, Batı Karadeniz adına gerçek bir tanıtım ve iş forumu olma özelliği taşıyacaktır.
BAKAF 2018 ile illerin tümünün zirai, sınai ve ticari faaliyetlerinin gelişmesine yönelik çalışmalar yatırımcıya doğrudan aktarılma imkânı bulacaktır.

© Copyright 2018 Bakaf Batı Karadeniz Fuarı