Geçmişine saygılı, geleceğine umutlu ol

Ülkemizde 4 mevsim tatilin uğrak adreslerini içerisinde barındıran, gerek ulaşım kolaylığı gerekse tarihsel ve kültürel mirasları, gezilip görülecek yerleri, eşsiz coğrafyası, yöresel lezzetleri ve insanıyla dikkatleri üzerine çeken Batı Karadeniz bölgesi mahalle, köy ve ilçeleriyle bütünleşerek turizm şehirleri olma yolunda ilerleyen başlı başına turizm destinasyonu olmuş bir bölgemiz. Akçakoca’dan Safranbolu’ya Göynük’ten Amasra’ya kadar her yeri ayrı güzel ve gezilmeye görülmeye değer.

Tam da bu doğrultuda Türkiye’nin ilk bölgesel fuarı olma niteliği taşıyan Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği Fuarı, bölge illeri olan Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerini kapsamaktadır. Bölgenin mevcut turizm, ticaret, eğitim potansiyelinin entegre olacağı bu fuarda, bölgede turizmin canlanmasına, yeni yatırımların bölgeye kazandırılmasına, yöresel gıda ve geleneksel sanatlarının doğrudan tanıtılmasına, ulusal ve uluslararası iş birliklerine adım atmasına olanak sağlayacaktır.

Bu fuar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından onaylı olup 2018 yılı fuar takviminde yer almaktadır. 27-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Yeşilköy-İstanbul Fuar Merkezi’nin 9.10 ve 11 hollerinde gerçekleşecektir. 9. ve 10. hollerde partner ülke, bakanlıklar, bölge illerine ait valilikler ve yerel yönetimler, kalkınma ajansları, yerli ve yabancı seyahat acenteleri, turistik tesis işletmelerinin yanı sıra bölgedeki turizm ve ticaret hacminin büyümesine destek verebilecek kurum ve kuruluşlar yer alacaktır. 11. holde ise bölgeyi daha fazla tanıtacak yöresel ürünlerle ilgili işletmeye sahip kuruluşlar yer alacaktır.

Turizm alanında turistik alanları olmasına rağmen halen yeterli turist sayısını misafir edemeyen Batı Karadeniz bölgesinin kalkınmasını, ticaret hacmini büyütmesini, yurt içi ve yurt dışından daha fazla yatırımcıya bölgeye tanıtarak yatırımları arttırmayı amaçlamaktadır. BAKAF 2018’de yer alacak partner ülke ve fuara katılacak yabancı şirketler ile iş geliştirme platformlarının da oluşturulması hedeflenmektedir.

Toprağın her karışına işleyen değerleriyle Batı Karadeniz’in tüm şehirlerinin köklü geleneğinde bir araya gelmesi, tek vücut olması amacıyla 27/30 Haziran 2018’de “BAKAF” Batı Karadeniz Fuarı’nda buluşacak.

Yemyeşil ormanı, Erfelek Şelalesi, İki Limanı ve Hamsiloz Koyuyla harikalar diyarından dünyamıza uzanan bir şehir Sinop, Valla Kanyonu, Türe ve Ilgaz milli parklarıyla dünyanın nadir çiçeklerine ev sahipliği yapan Karadeniz’in cömert ili Kastamonu...

Göktepe Tabiat Parkı’yla yeşili, Demir çelik sanayi ile teknolojiyi içinde barındıran Türkiye’nin yüz akı Karabük. Plajlarıyla doğallığı, tek nehir taşımacılığının yapıldığı akarsuyuyla değerini yücelten bir şehir Bartın...

Zengin doğal kaynaklarıyla ve tarihi güzellikleriyle karaelmas diyarı Zonguldak. Sanayi şehri olma yolunda önemli başarılara imza atan, doğa severlerin her mevsim tercihi olan Düzce, Kaplıcalarından şehir insanına uzanan sıcaklığı, gölleri ve yaylarıyla eşsiz bir yaşam sunan Bolu, Kaya tuzunun başkenti, Yarenler diyarı, Ilgaz dağı kadar yüce bir geçmişe sahip il Çankırı… BAKAF’ta görüşmek üzere diyelim.

Alper Tekbaş
Star Gazetesi Köşe Yazarı

Tüm Haberler

NEDEN DÜZENLENECEK?


Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin yer aldığı Batı Karadeniz Bölümü; tarih, kültür dokusu, coğrafi ve doğal yapısı itibari ile yalnızca kendi alanının değil Türkiye’nin de kalkınmasında etkin rol alabilecek bir potansiyeldedir. Parçadan bütüne hareketle BAKAF 2018 ile bu potansiyelin açığa çıkarılması hedeflenmektedir.

NASIL GERÇEKLEŞECEK?


İstamonu Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından düzenlenen BAKAF, 4-8 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinin 9'uncu holünde 7 bin metrekare alanda gerçekleşecek. Fuar alanımızda bakanlıklara, illerin valilik, belediye, sanayi ve ticaret odalarının, üniversitelerinin aralarında bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarına, hizmet sektörüne, yüklenici firmalar, yerel markalar, yöresel ürünler, yöreye özgü el sanatları ve coğrafi işaretli ürün stantları yer alacak. BAKAF 2018’de konuk ülke yer alırken, iş geliştirme platformu imkanı da oluşturulacak.

DİĞER FUARLARDAN FARKI NEDİR?

BAKAF, Türkiye’nin İlk Bölgesel Fuarı olarak hayata geçecektir. BAKAF, Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin konuk değil, ev sahibi olduğu bir ihtisas fuarıdır. Bu özelliği ile hem ülkemize hem de fuar sektörüne yeni bir soluk getirmiştir.
Turizm çeşitliliği, keşfedilmemiş güzellikleri, tarım ve sanayinin birlikte geliştiği ve ekonomiye önemli katkılar sunduğu bölgede; mahalli ve yerel idare birimleri, sanayi ticaret odaları, özel kurum kuruluş ve iş dünyası derneklerinin birlikte hareket edeceği BAKAF, Batı Karadeniz adına gerçek bir tanıtım ve iş forumu olma özelliği taşıyacaktır.
BAKAF 2018 ile illerin tümünün zirai, sınai ve ticari faaliyetlerinin gelişmesine yönelik çalışmalar yatırımcıya doğrudan aktarılma imkânı bulacaktır.

© Copyright 2018 Bakaf Batı Karadeniz Fuarı