Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş: “BAKAF önemli bir tanıtım fırsatı”

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İş Birliği Fuarı’nın Kastamonu için önemli bir tanıtım fırsatı olduğunu belirtti. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İş Birliği Fuarı Kastamonu Tanıtım Toplantısında konuşan Belediye Başkanı Babaş, yerel olarak yaptıkları tanıtım çalışmalarının çok ilerisinde olarak değerlendirdiği BAKAF Fuarı’nın, bölgesel tanıtıma da önemli bir ivme kazandıracağını dile getirdi.
Bölge destinasyonu ile birlikte sunum önemli
Kastamonu’nun turizm çeşitliliği anlamında son yıllarda genel idare yatırımları ile zenginleştiğine ve değer kazandığına işaret eden Babaş; “Turizm oldukça önemli ve yerelde de bu yönde birçok çalışma gerçekleştiriliyor. Ancak BAKAF, yerelde yapılan çalışmaların çok ötesinde düşünülmüş ve projelendirilmiş bir organizasyon. Özellikle Kastamonu’nun bölge destinasyonu ile sunumunu mümkün kılacak bu fuar, diğer illerin de katılımı ve destekleri ile arzulanan başarıya ulaşacaktır. Projede bizler belediye olarak hem katılım hem de destek noktasında hazırız. Çünkü bu fuarın ilimiz için, tanıtım ve turizm potansiyelimizin dışarıya aktarımı noktasında bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi
Tatil tercihlerinde insanların artık klasik tatilden ziyade kültür ve tarihi destinasyon seçeneklerine yöneldiğini tespit ettiklerini ve bu noktada da Kastamonu’nun turizm çeşitliliği ile onlarca seçeneği bulunduğuna işaret eden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “İnsanlar tatil denildiğinde sürekli alışıldık seçeneklerden, deniz kum güneşten sıkıldı. Daha değişik turizm çeşitlerine yönelim mevcut ve bizler de hem tarihi, hem de manevi turizm çeşitliliği potansiyeline sahip bir kent olarak bu yeni değişimden pay alabilecek durumdayız. Bunu da kendimizi bu fuarda tanıtarak, anlatarak ve özelliklerimizi sunarak gerçekleştirebiliriz. Bölgemizin tanıtımına büyük katkı sunacak olan Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği Fuarı, bölgemizdeki diğer illerin çalışmalarının gerisinde kalmamak adına büyük yarar sağlayacaktır. Biz yerel olarak bunun altyapısının hazırlanmasına yönelik çalışmalarımızı dengeli olarak sürdürüyoruz. Çünkü gelen talebe cevap verebilmekte oldukça önemlidir. Tanıtımla birlikte oluşacak talebe her türlü altyapımızla da hazır olmalı, yeni turizm yatırımları çekmeliyiz. BAKAF organizasyonu içerisinde iş birlikleri de önemli bir kazanım. Oldukça faydalı sonuçlar ortaya koyacağına inandığım bu çalışma, gittikçe değer kazanan ilimizin bölgemizde de farklı bir konuma gelmesine katkı sunacağını düşünüyorum. Artık Kastamonu’yu Nasrullah Meydanı’ndan ibaret görmekten kurtulmalı, değişimi yakalamalı ve o doğrultuda hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.
Toplantıda konuşan diğer katılımcılar ise şu ifadelere yer verdiler:
Mustafa Gökhan Gülşen; Fuar bölge tanıtımı için güzel bir ilk adım...
24 ve 25. Dönem Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, bölgesel kalkınmayı hedefleyen bir proje olarak değerlendirdiği Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İş Birliği Fuarı’nın ihtiyaç duyulan bir çalışma olduğunu belirti. BAKAF Fuarının bölgede bulunan 8 il açısından da büyük öneme sahip olduğuna değinen Gülşen, “Bunda da yerel yönetimlere büyük iş düşüyor. Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan sekiz ilin belediyeleri bu işe sahip çıkarsa bu proje bir fuar olmanın ötesinde faydalar sağlayacak sonuçlar getirecektir. BAKAF Batı Karadeniz Turizm destinasyonu açısından da önemli fırsatları beraberinde getirecek farklı bir çalışma olarak ayrıca bir önem arzediyor. Turizmde sürekli trendler değişiyor ve biz de bölgesel olarak çok avantajlı durumdayız. Bu anlamda bu çalışma isabetli bir proje olmuştur ve desteklenmelidir” diye konuştu.
KATSO Başkanı Arslan: “Biz kendimize güveniyoruz!”
Kastamonu’nun tanıtıma gerçekten ihtiyacı olduğunu kaydeden Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan ise tanıtım için fuarların en güzel ve etkili araç olduğuna dikkat çekti. Batı Karadeniz’i kapsayan BAKAF fuarının çok iyi etkileşim sağlayacağını düşündüğünü söyleyen Selçuk Arslan, “İlimize uğrayan turistler genelde günü birlik oluyorlar, günübirlik ziyaretleri konaklamalı ziyaretlere çevirebilirsek herkes bundan çok iyi kazanımlar elde edecektir. Türkiye'de düzenlenen fuarlara defalarca katıldık, ürünlerimizi elimizden geldiği kadar tanıttık. Tanıtımı küçümsemeyelim, tanıtım günleri bizim için önemli ama çok fazla eksiğimiz bulunuyor. Kısır döngü içerisinde tanıtım yapmaya çalışıyoruz lakin fuarlar uluslararası katılımlara açık olduğu için tanıtımdaki etkisi daha fazla oluyor. İller arasında çok ciddi rekabet var ve bu rekabeti sekiz il geneline yayabilirsek iyi bir iş yapacağımızı düşünüyorum. Kastamonu olarak biz kendimize güveniyoruz” ifadelerini kullandı
Başkanlar “Birlik” vurgusu yaptı
Fuarın çok başarılı olacağına inandığını ifade eden Bozkurt Belediye Başkanı Bozkurt Ekeş fuarda yer alacak ilgili bakanlıkların durumu farklı noktaya taşıyacağını söyledi. Kastamonu’nun sesini yeterince duyuramadığını ve hükümetler kurulurken bakanlık alamadığını ifade eden Bozkurt Ekeş “Bölgede iki ya da üç tane bakanlığımız olsa fuarın etkisi daha farklı olurdu. BAKAF Fuarını sadece turizm olarak düşünmeyelim. Ayrıca turizm olarak şansızlığımızın olduğunu da unutmayalım; Abana, İnebolu, Ağlı ya da Bozkurt da kimseye otel yaptıramıyorsunuz çünkü tatil sezonu ilimizde çok kısa. Üniversite ilimiz ve ilçelerimiz için tek tanıtım kaynağı olarak öne çıkıyor” şeklinde konuştu.
Kastamonu olarak tek eksik noktanın bir araya gelme sorunu olduğunu belirten Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin “Her ilçemizin farklı değerleri var. Biz Seydiler olarak tarım ve hayvancılık da iyiyiz. Dünyaca tanınmış siyezimiz var. Özellikle son yıllarda siyez bulguru ve siyez ürünleri konusunda epey bir mesafe kat ettik. İlçemizde siyez unu fabrikası yapıldı Seydiler ilçemiz küçük ama 10 fabrika üretim yapıyor. Yurtdışına ihracat yapan, sağlık sektörünün yüzde kırkına hitap eden bir fabrikamız var. Tarihi değerimiz Şehit Şerife Bacımız var, ülkenin her yerinden insanlar anıtını görmeye geliyorlar. Bunların tümü ilçemiz için önemli artılar ve bunların daha geniş kitlelere duyurulması noktasında fuarlar büyük önem taşıyor” dedi.
Ağlı olarak küçük bir ilçe olmalarına rağmen güçlerini yettiği kadar çalışmalarda gerekli katkıyı sağlayacaklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Şahin Çolak ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz ise birlikteliğe vurgu yaparak “Birlikteliğin sağlanmasının önemli olduğunu düşünüyorum, bu sayede Batı Karadeniz'in gür sesi beraberce çıkacaktır” dedi.

Tüm Haberler

NEDEN DÜZENLENECEK?


Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin yer aldığı Batı Karadeniz Bölümü; tarih, kültür dokusu, coğrafi ve doğal yapısı itibari ile yalnızca kendi alanının değil Türkiye’nin de kalkınmasında etkin rol alabilecek bir potansiyeldedir. Parçadan bütüne hareketle BAKAF 2018 ile bu potansiyelin açığa çıkarılması hedeflenmektedir.

NASIL GERÇEKLEŞECEK?


İstamonu Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından düzenlenen BAKAF, 4-8 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinin 9'uncu holünde 7 bin metrekare alanda gerçekleşecek. Fuar alanımızda bakanlıklara, illerin valilik, belediye, sanayi ve ticaret odalarının, üniversitelerinin aralarında bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarına, hizmet sektörüne, yüklenici firmalar, yerel markalar, yöresel ürünler, yöreye özgü el sanatları ve coğrafi işaretli ürün stantları yer alacak. BAKAF 2018’de konuk ülke yer alırken, iş geliştirme platformu imkanı da oluşturulacak.

DİĞER FUARLARDAN FARKI NEDİR?

BAKAF, Türkiye’nin İlk Bölgesel Fuarı olarak hayata geçecektir. BAKAF, Bartın, Bolu, Düzce, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinin konuk değil, ev sahibi olduğu bir ihtisas fuarıdır. Bu özelliği ile hem ülkemize hem de fuar sektörüne yeni bir soluk getirmiştir.
Turizm çeşitliliği, keşfedilmemiş güzellikleri, tarım ve sanayinin birlikte geliştiği ve ekonomiye önemli katkılar sunduğu bölgede; mahalli ve yerel idare birimleri, sanayi ticaret odaları, özel kurum kuruluş ve iş dünyası derneklerinin birlikte hareket edeceği BAKAF, Batı Karadeniz adına gerçek bir tanıtım ve iş forumu olma özelliği taşıyacaktır.
BAKAF 2018 ile illerin tümünün zirai, sınai ve ticari faaliyetlerinin gelişmesine yönelik çalışmalar yatırımcıya doğrudan aktarılma imkânı bulacaktır.

© Copyright 2018 Bakaf Batı Karadeniz Fuarı